Η Εθνική Ελλάδας έκανε τεράστια προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Ισπανία όμως ηττήθηκε με 84-77 στους Ολυμπιακούς Αγώνες μπάσκετ 2024 και βλέπει το όνειρο της οκτάδας να απομακρύνεται.

Η προσπάθεια ήταν ξανά εντυπωσιακή όμως το αποτέλεσμα ήταν και πάλι αρνητικό για την Εθνική που πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο και δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή απέναντι στην Ισπανία, γνωρίζοντας την ήττα με 84-77.

Έτσι η ελληνική ομάδα έπεσε στο 0-2 στο Group A των Ολυμπιακών Αγώνων μπάσκετ παρά τις προσπάθειες των Αντετοκούνμπο (27π., 11ριμπ.) και Τολιόπουλου (14π., 4/6 τρίπ.) στο φινάλε ενώ η «ρόχα» ανέβηκε στο 1-1.

Η Ελλάδα έκανε καταστροφικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου οι Ισπανοί «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 28-13 με 7/9 τρίποντα σε αυτό το διάστημα και πλέον όλο το βάρος πέφτει στον αγώνα με την Αυστραλία (2/8, 14:30).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 49-35, 62-56, 84-77.