Ο Παρνασσός πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών, κερδίζοντας 29-27 τη Sabbianco Ανόρθωση, εκτός έδρας μια αγωνιστική πριν τα play offs.

Παράλληλα, προηγείται με 2-1 της Ανόρθωσης ενόψει του ενδεχόμενο οι δύο ομάδες να συναντηθούν στους τελικούς, όπου ο πρωταθλητής θα κριθεί στις πέντε νίκες.

Το παιχνίδι στο Σωτήρειο ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε σε μεγάλο βαθμό όταν οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να μειώσουν στο γκολ με το σκορ 25-27, τρία λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Ζωγράφου έκανε το 25-29 και η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.

Τα δύο ημίχρονα είχαν ίδια εξέλιξη, αφού οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και έχτισαν διαφορές που δεν κατάφεραν να κρατήσουν. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 15-15, ενώ ο Παρνασσός είχε προηγηθεί 13-15. Στο β’ ημιχρονο ο Παρνασσός, με όπλο την άμυνά του, ανέτρεψε ξανα προβάδισμα της Ανόρθωσης και προηγήθηκε πρώτη φορά στο 51′ με 23-24 που ακολούθως έγινε 23-25.

Draskic και Haiduc είχαν από 8 γκολ για τους νικητές, όσα και ο Σεϊρεκίδης για τη Sabbianco Ανόρθωση.