Η Γαλλία νίκησε με 5-3 με τον Φέλιξ  να είναι ο άτυχος της βραδιάς αφού σημάδεψε το δοκάρι στο 3ο πέναλτι, για την Πορτογαλία.

Στην κανονική του διάρκεια και το α’ ημίχρονο το ματς είχε κατά διαστήματα ρυθμό και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων προσπάθησαν να δημιουργήσουν τις προυποθέσεις, για γκολ χωρίς, όμως, αποτέλεσμα.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλύτερος με τις δύο ομάδες να παρουσιάζονται πιο επιθετικές και επεδιώξαν το γκολ, χωρίς να το καταφέρουν. Η Πορτογαλία με Σίλβα, Κανσέλο, Βιτίνια και Ρονάλντο και η Γαλλία με Κόλο Μουανί, Καμαβίνγκα, Καντέ και Εμπαμπέ.

Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή και το σκορ 0-0 οδήγησε το ματς στην ημίωρη παράταση με την Πορτογαλία να δημιουργεί κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες, όμως, δεν μπόρεσε να τις αξιοποιήσει.

Ακολούθως στην διαδικασία των πέναλτι η Γαλλία ευστόχησε σε όλα και σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά του Euro 2024. Κόντρα στην Ισπανία στους “4”.