Χρειάστηκε τρία παιχνίδια κόντρα στην αδύναμη Σουηδία, η Ελλάδα πήρε τη νίκη με σκορ 2-1 κάνοντας ιδανική πρεμιέρα στον πρώτο όμιλο της ζώνης Ευρώπης/Αφρικής.

Στον πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού Σουηδία – Ελλάδα αγωνίστηκαν οι Ρινάλντο Πέρσον με την Δέσποινα Παπαμιχαήλ. Η Ελληνίδα πήρε τη νίκη χωρίς να χάσει σετ με 6-4, 6-4 σε ένα ματς όπου πραγματοποίησε πέντε breaks, αλλά δέχθηκε τρία.

Στο δεύτερο παιχνίδι η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου αγωνίστηκε κόντρα στην Βίλντα Χένεμαν με στόχο να πάρει το δεύτερο ματς και να δώσει τη νίκη στην Ελλάδα. Η Ελληνίδα δεν τα κατάφερε και παρά το γεγονός ότι ισοφάρισε στα σετ δέχθηκε την ήττα με 4-6, 6-3, 4-6.

Στο τρίτο παιχνίδι για το Σουηδία – Ελλάδα αναμετρήθηκαν σε δυάδες οι Πέρσον με την Χένεμαν απέναντι στις Παπαμιχαήλ και Γραμματικοπούλου. Εκεί οι τενίστριες της «γαλανόλευκης» πήραν τη νίκη με 6-4, 7-5, δίνοντας τη νίκη στην Ελλάδα επί της Σουηδίας.

Πιο συγκεκριμένα το ελληνικό συγκρότημα κατάφερε να κάνει πέντε breaks έναντι τριών του σουηδικού για να έρθει η ελληνική νίκη.