Η Εθνική Ελλάδας χρειάστηκε μόλις 15 λεπτά για να διαμορφώσει το τελικό 2-0 κόντρα στην Μάλτα

Το φιλικό κόντρα στη Μάλτα είχε θετικό πρόσημο. Η Εθνική Ελλάδος είχε ρυθμό στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και με τα γκολ των Μπακασέτα – Τζόλη στις αρχές του παιχνδιού, επικράτησε με 2-0, ενώ έχασε ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ.

Η Ελλάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου κοντά στην περιοχή της Μάλτας. Μόλις στο 2ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία, όταν ο Τζόλης πήρε την μπάλα στην περιοχή, έφερε την μπάλα στο αριστερό αλλά το σουτ του σταμάτησε στον Αλ Τούμι.

Το γκολ ήρθε στο 7ο λεπτό, καθώς ο Σάλιακας βρήκε εντυπωσιακά τον Παυλίδη στην πλάτη της άμυνας και στην προσπάθεια του να βρεθεί σε κενή εστία, ο Αλ Τούμι τον ανέτρεψε στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μπακασέτας ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 0-1.

Η Ελλάδα δεν έμεινε εκεί, καθώς οκτώ λεπτά μετά, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Συγκεκριμένα, στο 15′, ο Μπακασέτας έκλεψε την μπάλα κοντά στην αντίπαλη περιοχή, έδωσε στον Μασούρα, εκείνος προώθησε τον Παυλίδη και εκείνος με τη σειρά του, έδωσε την ασίστ στον Τζόλη για να σκοράρει με ένα εξαιρετικό πλασέ που κατέληξε στο τέρμα.