Η Παφιακή ομάδα σε ματς θρίλερ, πήρε την νίκη έναντι της Ανόρθωσης με 3-2. Ήταν η πρώτη νίκη της Πάφος FC στο «Αντώνης Παπαδόπουλος». Αντιθέτως, η Ανόρθωση δεν τα κατάφερε μέχρι το τέλος και έχασε κάθε ελπίδα για να κυνηγήσει κάτι καλό στη σεζόν.

Μια Ανόρθωση η οποία ανέτρεψε το γκολ πέναλτι του Τάνκοβιτς (34’) για χέρι του Κορέια, με τα γκολ των Καστέλ (53’) και Γκασαμά (65’), πλήρωσε την απερίσκεπτη ενέργεια των Τσίκο και Αντωνίου. Ο πρώτος χτύπησε εκτός φάσης τον Μπότσκαϊ και μέσω VAR αντίκρισε την κόκκινη κάρτα (87’) και ο δεύτερος έκανε πέναλτι στον Ζιάζια (90’+5) με το οποίο σημείωσε γκολ ο Τάνκοβιτς (90’+9).

Σημειώνουμε ότι στην πρώτη εκτέλεση απέκρουσε ο Αρμπολέδα, όμως δεν πατούσε στη γραμμή και δόθηκε επανάληψη. Ο διαιτητής ανανέωσε τον χρόνο καθυστέρησης (έδειξε 10 λεπτά) μετά τον έλεγχο στις πιο πάνω φάσεις, με τον Γκολντάρ με δυνατό σουτ να σημειώνει τέρμα (90’+14) χαρίζοντας τεράστια νίκη στην ομάδα του.