Ο Άρης ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι στην άδεια Τούμπα, καθώς επικράτησε 1-0 του ΠΑΟΚ.

Το γκολ του Μορόν στο 31ο λεπτό ήταν αρκετό για να δώσει το τρίποντο στους κίτρινους στην πρεμιέρα των playoffs της Stoiximan Super League.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου ήταν εξαιρετική στα ανασταλτικά της καθήκοντα και βρήκε το γκολ στην πρώτη της τελική στο ματς. Ο ΠΑΟΚ είχε την κατοχή, πίεσε για να σκοράρει, χωρίς όμως να δημιουργήσει πολλές μεγάλες ευκαιρίες, ωστόσο δεν τα κατάφερε.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να παίρνει την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας και τον Άρη να περιμένει πίσω από την μπάλα. Η πρώτη απειλή του Δικεφάλου ήταν στο έκτο λεπτό με το σουτ που επιχείρησε ο Ζίβκοβιτς μέσα από την περιοχή να περνάει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει διαρκώς τα καρέ του Κουέστα, δημιουργώντας αρκετές τελικές για να σκοράρει, αλλά ο Άρης κράτησε το μηδέν μέχρι και το φινάλε και έφυγε με μεγάλο διπλό από την Τούμπα.