Ο Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν επισκέφθηκε τα αποδυτήρια της εθνικής ομάδας της Τουρκίας μετά τον αποκλεισμό της από το Euro 2024.

Η σκληροτράχηλη Τουρκία προηγήθηκε στο 35’ με γκολ του Ακαϊντίν και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 70ο λεπτό.

Με δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά (στο 70’ και στο 76’), η Ολλανδία ανέτρεψε το εις βάρος της 0-1 και, επικρατώντας με 2-1 της Τουρκίας στο Βερολίνο, απέσπασε το τελευταίο «εισιτήριο» για τα ημιτελικά του EURO 2024, όπου θα συναντήσει την Αγγλία.

Με το τέλος της αναμέτρησης ο Τούρκος πρόεδρος, ο οποίος ταξίδεψε στη γερμανική πρωτεύουσα για α παρακολουθήσει τον αγώνα, βρέθηκε στα αποδυτήρια για να χαιρετίσει παίκτες και προπονητή για την πορεία τους στην διοργάνωση.