Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα νίκησε με σκορ 3-1 τη Γιουνάιτεντ με αποτέλεσμα να πλησιάσει τη Λίβερπουλ ξανά στον πόντο, αφήνοντας τους «κόκκινους διαβόλους» σε πολύ δύσκολη θέση όσον αφορά τα ευρωπαϊκά εισιτήρια!

Η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με εκπληκτικό τέρμα του Μάρκους Ράσφορντ στο 8′, με τη Σίτι να πιέζει για την ισοφάριση, πράγμα το οποίο δεν κατάφερε στο Α΄ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, ωστόσο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεσή τους και πέτυχαν το γκολ της ισοφάρισης στο 56′, με τρομερό σουτ του Φιλ Φόντεν. Η Γιουνάιτεντ, δυσκολευόταν να περάσει καν στο κέντρο, με αποτέλεσμα ο Άγγλος επιθετικός να βρει και δεύτερο γκολ στο 80′ μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Χουλιάν Άλβαρες.

Το τελικό σκορ υπέγραψε στις καθυστερήσεις ο Έρλινγκ Χάαλαντ, μετά από τραγικό λάθος του Σοφιάν Άμραμπατ λίγο αφού μπήκε στο ματς.