Πήρε την νίκη ο Απόλλωνας με 3-1 επί της ΑΕΛ, για την 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο Απόλλωνας μπήκε δυναμικά στον αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί στο 11’ με την κεφαλιά του Μαλεκκίδη, μετά την σέντρα του Εκπολό. Η ΑΕΛ παρά τον αιφνιδιασμό επιδίωξε την ισοφάριση και το κατάφερε στο 44’ με σουτ του Φραντζή. Ένα λεπτό νωρίτερα οι κίτρινοι της Λεμεσού είχαν δοκάρι με τον Μακρή. Στις καθυστερήσεις του α’ ημιχρόνου ο Απόλλωνας πήρε και πάλι προβάδισμα με τον Μάρκες με δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας πέτυχε και 3ο γκολ στο 48’ μετά από ωραία ατομική ενέργεια και πλασέ του Βαλμπουενά και κατάφερε να διαχειριστεί το 3-1 μέχρι το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Η ΑΕΛ δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση και να δημιουργήσει ευκαιρίες, ώστε να πάρει βαθμολογικό κέρδος.

Οι κυανόλευκοι με την επιτυχία τους ανέβηκαν στους 29 βαθμούς και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής την 6η θέση και τον ένα βαθμό την ΑΕΚ η οποία έχει αγώνα λιγότερο. Η ΑΕΛ παραμένει στην 9η θέση με 13 βαθμούς.