Στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής προκρίθηκε η Νότιος Αφρική η οποία κέρδισε τα Πράσινο Ακρωτήρι στα πέναλτι με 2-1 (0-0).

Τον γκολκίπερ Ρόνγουεν Ουίλιαμς είχε ως ήρωα η Νότιος Αφρική του Μαγιεμπάλα (Άρης) που στην τετράδα θα αντιμετωπίσει τη Νιγηρία του Ουζόχο (Ομόνοια).

Το παιχνίδι δεν είχε γκολ στο 90λεπτο κι έτσι οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση, όπου κι εκεί Πράσινο Ακρωτήρι και Νότιος Αφρική έμειναν άσφαιρες. Έτσι οι δυο τους έλυσαν τις διαφορές τους στα πέναλτι. Εκεί ο γκολκίπερ των Νοτιοαφρικάνων, απέκρουσε τις εκτελέσεις των Μπεμπέ, Γουίλι Σεμέδο της Ομόνοιας, Ντουάρτε και Αντράντε και δέχτηκε μόνο ένα τέρμα από τον Τεϊσέρα ενώ για τη Αφρική σκόραραν οι Μοκοένα κι Εμβαλά, ο Λεπασά αστόχησε και ο Βοζίνια (πρώην τερματοφύλακας της ΑΕΛ) έπιασε την εκτέλεση του Μοντίμπα.