Με την έλευση του 2024 ας πάμε πίσω στους σκόρερ του 2023 αναμένοντας βέβαια εκείνους της νέας χρονιάς. Tο πρώτο ο Ιωάννης Πίττας στις 2 Ιανουαρίου, στο 4ο λεπτό. Ακολούθησε ο Ανδρόνικος Κακουλλής στο 22ο λεπτό!

ΑΠΟΕΛ/Ο Ντάλσιο ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος, το πρώτο του 2023, στις 3 Ιανουαρίου. Νίκη 1-0 επί του Ολυμπιακού με τον Αφρικανό να βρίσκει δίκτυα στο 27ο λεπτό.

Ανόρθωση/Κάτι εντυπωσιακό έχουμε στην περίπτωση της “Κυρίας”. Το πρώτο τέρμα του 2023 σημειώθηκε στις 23 Ιανουαρίου καθώς στα πρώτα τέσσερα ματς η ομάδα ήταν… άσφαιρη. Το πρώτο γκολ της ΑΝΟ πέτυχε στις 23/1 ο Antoñín Cortés στη στενή νίκη με 1-0 επί της Ένωσης Παραλιμνίου

Ομόνοια/Ο Ανδρόνικος Κακουλλής σκόραρε στις 2/1/23 στο διπλό επί της Ένωσης (0-3) στο 22ο λεπτό (στο ίδιο ματς πέτυχε ακόμη ένα τέρμα).

Άρης/Άργησε και για τον Άρη το πρώτο τέρμα στο 2023, χρονιά που έφερε το πρωτάθλημα! Το πέτυχε στις 15 Ιανουαρίου ο Στρούσκι στην ήττα από την ΑΕΚ (4-3).

Πάφος/Το πρώτο τέρμα του 2023 πανηγυρίστηκε στις 8 Ιανουαρίου. Το σημείωσε ο Ζάιρο απέναντι στον Απόλλωνα (2-2)

ΑΕΚ/Στις 4 Ιανουαρίου το πρώτο γκολ του 2023. Στη νίκη 1-0 επί της Πάφου μοναδικός σκόρερ ο Άλτμαν.

Απόλλων/Νωρίς στις 2/1/2023 ήρθε το πρώτο γκολ στο ματς με τη Νέα Σαλαμίνα (2-0). Το πέτυχε, ποιός άλλος, ο Πίττας στο 4ο λεπτό.

Σαλαμίνα/Την μέρα των Φώτων, στις 6/1 το πρώτο ερυθρόλευκο τέρμα. Το πέτυχε ο Κλίμοβιτς στο 2-0 επί της Καρμιώτισσας.

ΑΕΛ/Στις 8/1/2023 ήρθε το πρώτο τέρμα για τους γαλαζοκίτρινους. Σκόρερ ο Ανδρέας Μακρής απέναντι στο ΑΠΟΕΛ (1-0).