Το 2023 αποχαιρετά τον ελληνικό στίβο με τρομερή συγκομιδή μεταλλίων σε όλες τις διεθνείς διοργανώσεις.

Μια χρονιά γεμάτη διακρίσεις και μετάλλια σε όλες σχεδόν τις διοργανώσεις που παρέλασε η ελληνική σημαία ήταν το 2023 για τον στίβο.

Οι αθλητές και οι αθλήτριές μας όλων των ηλικιών κατέκτησαν 53 μετάλλια στους αγώνες που έγιναν φέτος σε παγκόσμιο, ηπειρωτικό και βαλκανικό επίπεδο. Τα 16 από αυτά είναι χρυσά, τα 20 αργυρά και τα υπόλοιπα 17 χάλκινα.

Τα 53 μετάλλια του ελληνικού στίβου το 2023

Παγκόσμιο πρωτάθλημα Ανοιχτού Βουδαπέστη

  • 1ος Μήκος Μίλτος Τεντόγλου
  • 3η 35 χλμ. βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη

Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κλειστού Κωνσταντινούπολη

  • 1ος Μήκος Μίλτος Τεντόγλου
  • 2ος Επί κοντώ Εμμανουήλ Καραλής
  • 2ος Τριπλούν Νίκος Ανδρικόπουλος
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ23 Έσπο
  • η Ακοντισμός Ελίνα Τζένγκο
  • 2η Ύψος Παναγιώτα Δόση
  • 3η 200 μ. Πολυνίκη Εμμανουηλίδου
  • 3η 800 μ. Γεωργία Δεσπολλάρη
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 Ιερουσαλήμ
  • 3ος Σφαιροβολία Δημήτρης Αντωνάτος
  • 3η 3.000 μ. στιπλ Βασιλική Καλλιμογιάννη
  • Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας Μάριμπορ
  • 1ος Σφαιροβολία Δημήτρης Αντωνάτος
  • 1ος Τριπλούν Γιάννης Γκάρτσιος
  • 2η 800 μ. Ιουλιάννα Ρούσου
  • 2η Σφαιροβολία Μαρία Ραφαηλίδου
  • 2ος 400 μ. εμπ. Βλαδίμηρος Ανδρεάδης
  • 3ος Ύψος Πασχάλης Γεννίκης
  • 3ος Επί Κοντώ Παύλος Κριαράς
  • 3η Επί Κοντώ Εβίνα Παναγιώτου
  • 3η Δισκοβολία Μαρία Ραφαηλίδου
  • 3ος Σφυροβολία Νικόλας Σιδηρένιος
  • Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ομάδων βάδην Ποντεμπράντι
  • 1η 20 χλμ. βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
  • 1η Κατηγορία Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Ομάδων Σιλέσια
  • 1ος Μήκος Μίλτος Τεντόγλου
  • 2ος Επί Κοντώ Εμμανουήλ Καραλής
  • 3ος Τριπλούν Δημήτρης Τσιάμης
  • 3ος Σφυροβολία Μιχάλης Αναστασάκης
  • 3η 200 μ. Πολυνίκη Εμμανουηλίδου
  • Ευρωπαϊκό Κύπελλο ρίψεων, Λεϊρία
  • 1η Ακοντισμός Ελίνα Τζένγκο
  • Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κράλιεβο
  • 2ος Ακοντισμός Γιάννης Κυριαζής
  • 2η 200 μ. Πολυνίκη Εμμανουηλίδου
  • 2ος 200 μ. Γιάννης Καριοφύλλης
  • 2η Ύψος Παναγιώτα Δόση
  • 2ος Τριπλούν Δημήτρης Τσιάμης
  • 2η Σφαιροβολία Μαρία Μαγκούλια
  • 2η 4Χ400 μ. Δήμητρα Γναφάκη, Ειρήνη Βασιλείου, Γεωργία Δεσπολλάρη, Δέσποινα Μουρτά
  • 2η ‘Επταθλο Αναστασία Ντραγκομίροβα
  • 2ος Δέκαθλο Άγγελος Τζανής Ανδρέογλου
  • 3η 200 μ. Άρτεμις Αναστασίου
  • 3ος Δέκαθλο Άρης Περιστέρης
  • Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κ18 Σεβάστεια
  • 1η Σφυροβολία Βαλεντίνα Δρακοπούλου
  • 1η Δισκοβολία Μαρία Ραφαηλίδου
  • 1η Σφαιροβολία Μαρία Ραφαηλίδου
  • 1η Ακοντισμός Γεωργία Θεοφανία Κατσαρού
  • 2ος Σφυροβολία Νικόλας Σιδηρένιος
  • 3η 100 μ. εμπ. Παναγιώτα Μεντζελοπούλου
  • Βαλκανικό Πρωτάθλημα Βάδην Αττάλεια
  • 1η 20 χλμ. βάδην Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
  • 1η 35 χλμ. βάδην Όλγα Φιάσκα
  • 1η 35 χλμ. βάδην Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ
  • 1η 10 χλμ. βάδην Αναστασία Αντωνοπούλου
  • 2η 35 χλμ. βάδην Γιάννης Καυκάς
  • 2ος 10 χλμ. βάδην Ελισσαίος Μπαρδάκης
  • 3η 20 χλμ. βάδην Κυριακή Φιλτισάκου
  • 3ος 20 χλμ. βάδην Κώστας Ντεντόπουλος
Δείτε Επίσης  Θεοδώρα Φόντα : Με λάβαρο την Κυπριακή σημαία στο Μαρόκο!