![](https://filathlos365.com.cy/wp-content/uploads/2023/11/Ανδρέας-Μουζουρίδης-.jpg)
Ο Πρόεδρος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Καλαθόσφαιρας , Ανδρέας Μουζουρίδης , ενώπιον της διοργάνωσης ομίλου στο Ευρωμπάσκετ 2025 στην Κύπρο και εν όψη της υπογραφής Μνημονίου συνεργασίας μεταξύ της Κυπριακής και της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθόσφαιρας , δήλωσε ότι έχοντας σαν Ομοσπονδία εμπειρία σε τέτοιους είδους διοργανώσεις νιώθουν έτοιμοι στην πρόκληση αυτή.
Είμαστε , συνέχισε ο κ Μουζουρίδης , η πιο μικρή χώρα που έχει αναλάβει να φιλοξενήσει τέτοια διοργάνωση και στόχος μας ήταν εξ αρχής να επιλέξουμε ως συνδιοργανώτρια χώρα την Ελλάδα και την Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθόσφαιρας , πράγμα το οποίο και έγινε κατορθωτό.
![](https://filathlos365.com.cy/wp-content/uploads/2023/11/received_307988742110133.jpeg)
Συμπληρώνοντας ο κ Μουζουρίδης είπε ότι το Eurobasket 2025 θα είναι το επιστέγασμα της συνεργασίας των δύο Ομοσπονδιών με απώτερο στόχο την εξέλιξη του αθλήματος.