![](https://filathlos365.com.cy/wp-content/uploads/2024/01/κοβης.jpg)
«Έφυγε» σήμερα, σε ηλικία 86 ετών, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Ιάκωβος Γεωργίου «Κοβής», ένας από τους σπουδαιότερους αθλητές στην ιστορία της Ανόρθωσης Αμμοχώστου.
Έχοντας αγωνιστεί για πρώτη φορά με την πρώτη ομάδα σε ηλικία 16 ετών, το 1953, ο «Κοβής» πρωταγωνίστησε στην «Μεγάλη Κυρία» του κυπριακού ποδοσφαίρου της εποχής, κατακτώντας 5 πρωταθλήματα και 3 κύπελλα!
O filathlos365 εκφράζει τα συλλυπητήρια του τόσο στην οικογένεια του εκλιπόντος όσο και στην “οικογένεια” της Ανόρθωσης.
Λεπτομέρειες για την κηδεία θα ανακοινωθούν από την οικογένεια αργότερα.